Ogrzewanie i chłodzenie podłogowe — komfort przez cały rok

„Dzięki systemowi Danfoss CF2 możemy sterować ogrzewaniem i chłodzeniem podłogowym, zachowując pełną swobodę zmiany umiejscowania termostatów w przyszłości.”

Bas Linsen
Konstruktor ogrzewania podłogowego

— 9 września 2014 Przez Wodne ogrzewanie podłogowe

Odpowiednie rozwiązanie
W Rotterdamie całkowicie rozebrano i odbudowano budynek biurowy z lat 60. Projekt polegał na stworzeniu nowych biur i dobudowaniu dodatkowych 9 pięter luksusowych apartamentów. Developerowi zależało na wysoce ekologicznym systemie zapewniającym zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie. Ciepło jest dostarczane do budynku za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej. Aby osiągnąć pożądany efekt chłodzenia, opracowano specjalne rozwiązanie polegające na poborze wody z rzeki Maas, która przepływa obok budynku. Woda jest następnie doprowadzana do wymienników ciepła, aby zapewnić chłodzenie.

Ogrzewanie i chłodzenie podłogowe
Aby mieszkańcom budynku zapewnić jak najwyższy poziom komfortu, zdecydowano się zastosować ogrzewanie podłogowe. Podczas sezonu letniego system jest w stanie wspomagać chłodzenie pomieszczeń. Dzięki mechanicznemu przełącznikowi ogrzewania i chłodzenia oba tryby pracy nie mogą działać jednocześnie, co zapobiega marnowaniu energii.

Wymagana elastyczność
W apartamentach zastosowano ruchome ściany działowe, by dać przyszłym właścicielom swobodę aranżacji pomieszczeń według własnego gustu. Taka koncepcja oznaczała, że regulatory temperatury w każdym pomieszczeniu musiały dawać się łatwo przenosić w inne miejsce.

Regulatory bezprzewodowe
Aby spełnić wymagania tej nowatorskiej koncepcji, wybrano rozwiązanie Danfoss z użyciem systemu sterowania bezprzewodowego CF2. Dało to możliwość indywidualnej regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu. Ponadto bezprzewodowe termostaty CF-R zapewniają niezbędną elastyczność na wypadek ewentualnych przyszłych zmian rozkładu pomieszczeń. Dzięki dwukierunkowej komunikacji między termostatami pokojowymi a regulatorem nadrzędnym na częstotliwości 868,42 MHz system bezprzewodowy jest niezawodny.

Skrzynka sterująca
Układy grzania i chłodzenia doprowadzone są do budynku i podłączone do rozdzielacza. Przełącznik mechaniczny pozwala mieszkańcom zmieniać tryb działania z ogrzewania na chłodzenie i na odwrót. System CF2 zawiera kilka funkcji służących optymalizacji sterowania chłodzeniem podłogowym, a regulator nadrzędny CF-MC automatycznie otwiera lub zamyka siłowniki elektryczne. Każdy z nich jest sterowany jednym z termostatów podłogowych CF-R.

Kraj: Holandia
Typ budynku: Apartamenty
Rok budowy: 2012
Wielkość: 36 x 210 m²
Emiter ciepła: Ogrzewanie podłogowe
Emiter chłodu: Chłodzenie podłogowe
Typ sterowania: CF2 (CF-MC, CF-RD, CF-RS, CF-EA)
Źródło ciepła: Miejska sieć ciepłownicza
Źródło chłodzenia: Woda rzeczna
Nazwa firmy: Jupiter Vloerverwarming Benelux BV
Branża: Konstrukcja systemów ogrzewania podłogowego
Nazwisko odbiorcy: PP. Schoneveld

 

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych