Perfekcyjna kontrola wodnego systemu HVAC w Katowickim Centrum Biznesu

NovoCon Katowice Katowickie Centrum Biznesu to nowoczesny budynek biurowy, w którym zastosowano rewolucyjne rozwiązania Danfoss - zawory równoważąco-regulacyjne AB-QM w połączeniu z napędami NovoCon®.

- 16 marca 2016 Przez Danfoss Ogrzewnictwo

Katowickie Centrum Biznesu to nowoczesny budynek biurowy, w którym zastosowano rewolucyjne rozwiązania Danfoss - zawory równoważąco-regulacyjne AB-QM w połączeniu z napędami NovoCon®. Połączenie zaworu AB-QM i napędu NovoCon® daje dostęp do przełomowych funkcji i możliwości. Urządzenia odpowiadają za doskonały komfort cieplny, oszczędność energii, gwarantują łatwe użytkowanie instalacji oraz umożliwiają współpracę armatury regulacyjno-równoważącej z automatyką budynku. Uruchomienie i serwisowanie systemu ogrzewania lub chłodzenia jest możliwe bez wychodzenia z biura.

W całym obiekcie pracuje blisko 800 zaworów AB-QM, które dbają o poprawną pracę instalacji grzewczej i chłodniczej. Zawór AB-QM łączy w sobie funkcje automatycznego zaworu równoważącego i zaworu regulacyjnego niezależnego od zmian ciśnienia. W części restauracyjnej, posiadającej taras zewnętrzny z widokiem na centrum Katowic, zawory AB-QM współpracują z rewolucyjnymi napędami NovoCon®. W początkowej fazie modernizacji obiektu wykonawca instalacji wspólnie z inwestorem i projektantem postanowili zastosować na instalacji klimakonwektorów zawory AB-QM. „Po 3 latach użytkowania, możemy śmiało powiedzieć, że instalacja działa bardzo dobrze, daje się świetnie wyregulować i możemy polecić zawory AB-QM. Nauczeni dobrym doświadczeniem postanowiliśmy na tej instalacji wymienić napędy zwykłe standardowe on/off na nowe cyfrowe napędy Novo-Con®” – wyjaśnia Arkadiusz Sobolewski z firmy Cooling System.

 

NovoCon Katowice2

Przeznaczony do współpracy z zaworem AB-QM napęd NovoCon® łączy wodny system ogrzewania i chłodzenia z automatyką budynku. Urządzenie zapewnia oszczędność czasu podczas montażu, zdalne uruchomienie systemu i wykonanie nastawy na zaworze, najlepszą w swojej klasie dokładność w zakresie regulacji i równoważenia, dostęp do danych systemowych informujących o pracy instalacji. Umożliwia także wykrywanie potencjalnych nieprawidłowości pracy układu lub błędów montażowych. Wszystkie czynności związane z pracą instalacji można wykonać zdalnie, bez wychodzenia z biura, np. przepłukanie setek zaworów jednym kliknięciem myszki. Połączenie zaworu AB-QM z napędem NovoCon® przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku oraz zapewnia wysoką sprawność całego systemu. 

 „Bez względu na to, jakie warunki panują na zewnątrz, u nas zawsze jest optymalna temperatura, niezależnie czy organizujemy lunch biznesowy, czy dużą imprezę okolicznościową, zapewniamy naszym gościom komfortową temperaturę” – przekonuje Katarzyna Opioła, współwłaścicielka Industrial Cafe, restauracji usytuowanej na 7 piętrze biurowca. Jest to miejsce szczególne – jako jedyna restauracja w Katowicach posiada taras zewnętrzny z widokiem na miasto. Na co dzień z restauracji korzysta wiele osób, dlatego jest to miejsce niezwykle wymagające. Dzięki poprawnej pracy instalacji, każda z osób przebywająca w tym szczególnym miejscu ma zapewnione optymalne warunki temperaturowe. „Kiedy otrzymałem propozycję modernizacji budynku w Katowicach opartej o zawory AB-QM, miałem również możliwość instalacji napędów NovoCon® z cyfrowym interfejsem BACnet. Mogę to rozwiązanie całkowicie polecić zarządcom budynków jak i firmom instalacyjnym” – podkreśla Tomasz Langer z firmy IQ Controls. Napęd podłączony za pośrednictwem BACnet do automatyki budynku daje możliwość zdalnego uruchomienia i konserwacji wodnych systemów HVAC. Redukuje to znacznie czas i nakład prac związanych z obsługą instalacji. Rozwiązania Danfoss zapewniają bezproblemową pracę instalacji klimatyzacji wodnej w zmiennych warunkach pracy, oszczędność energii, a także umożliwiają połączenie systemu z automatyką budynku i zdalne zarządzanie instalacją. Korzyści przyszłości są osiągalne już dziś.

Dane inwestycji
- Obiekt: Katowickie Centrum Biznesu
- Całkowita powierzchnia: 18000 m2
- Zastosowane rozwiązanie: zawory AB-QM i napędy NovoCon®.
- Wykonawca instalacji BMS HVAC: IQ Controls i Cooling System

 

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych