Ochrona podjazdu i dachu przed oblodzeniem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie powstała 15 grudnia 1953 roku. Obecnie, ze względu na ogromną popularność wśród widzów stanowi wiodącą instytucję kultury w województwie zachodniopomorskim. 

 

Filharmonia w Szczecinie

- 25 lutego 2016 Przez Danfoss Ogrzewnictwo

Budowa nowej siedziby

Od początku swojego istnienia filharmonia prężnie się rozwija i cieszy wśród widzów coraz większym uznaniem. W pewnym momencie liczba miejsc na widowni okazała się niewystarczająca. Z tego powodu w 2011 r. rozpoczęła się 3-letnia budowa nowej siedziby. Bryłę filharmonii zaprojektowała katalońska pracownia architektoniczna Barozzi/Veiga. Koszt całej inwestycji wyniósł 120 mln zł. W budynku mieści się obecnie główna sala koncertowa nazywana złotą (951 miejsc) z miejscem dla 120-osobowej orkiestry i 110-osobowego chóru, organami, a także czarna sala kameralna (192), wielofunkcyjna przestrzeń wystawowo-konferencyjna i rozległe foyer.

Zdobyte nagrody

W 2015 roku filharmonia otrzymała główną nagrodę UE im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury. To pierwsze w historii zwycięstwo budynku z Polski w tym najważniejszym w Europie konkursie architektonicznym. Było to dla filharmonii ogromne wyróżnienie, tym bardziej że udział w konkursie brało aż 420 obiektów z 36 państw.

Filharmonia zwyciężyła również w plebiscycie BRYŁA ROKU 2014 na najlepszy budynek w Polsce oraz otrzymała kilkanaście innych nagród architektonicznych. Potwierdzają one to, że jakość projektów, które obecnie robi się w Polsce jest coraz wyższa i że warto inwestować w odważne przedsięwzięcia.

Opis projektu

Podczas budowy nowej siedziby filharmonii zainstalowano dwa systemy przeciwoblodzeniowe DEVI. Ze względu na bezpieczeństwo oraz konstrukcję dachu zdecydowano się na jego ochronę kablami grzejnymi DEVIsafeTM 20T. Dodatkowo, aby wyeliminować oblodzenie, na wjeździe na parking zainstalowane zostały maty grzejne DEVIsnowTM 300T. Oba systemy sterowane są za pomocą regulatorów DEVIregTM 850.

W obiekcie zainstalowane zostały także wielofunkcyjne termostatyczne zawory Danfoss: MTCV zapewniające termiczne równoważenie w instalacji cyrkulacyjnej oraz głowice termostatyczne RA2994.

Zastosowanie systemu przeciwoblodzeniowego na dachu

Pomiędzy szpiczastymi dachami znajdują się koryta odprowadzające wodę, w których zostały zainstalowane kable grzejne DEVIsafeTM 20T. Koryta finalnie wykończone są membraną, do której przyklejono systemowe uchwyty montażowe DEVIclipTM C-C. Uchwyty te umożliwiają prawidłowy montaż kabli oraz zapewniają zachowanie wymaganych odstępów pomiędzy nimi. Łączna moc zainstalowanych kabli grzejnych na dachu wynosi około 122 kW. Do sterowania zastosowano  termostat  DEVIregTM 850z czterema czujnikami temperatury powietrza i wilgoci, dzięki którym system załącza się automatycznie tylko w momencie, gdy na ochranianej powierzchni wystąpi odpowiedni poziom wilgoci oraz gdy temperatura powietrza spadnie poniżej zadanej wartości. Czujniki zostały rozłożone równomiernie na całej powierzchni dachu.

Zastosowanie systemu przeciwoblodzeniowego na dachu eliminuje konieczność mechanicznego usuwania śniegu oraz zapobiega jego zaleganiu, co poprawia bezpieczeństwo i wyklucza ryzyko uszkodzenia konstrukcji dachu.

Zastosowanie systemu przeciwoblodzeniowego na podjeździe

Na wjeździe na parking zastosowano 8 mat grzejnych DEVIsnowTM 300T o łącznej mocy 46kW, które zostały zatopione w betonowej płycie wjazdu. Do sterowania zastosowano termostat  DEVIregTM 850z dwoma czujnikami temperatury gruntu i wilgoci, dzięki którym system załącza się automatycznie tylko w momencie,  gdy na ochranianej powierzchni wystąpi odpowiedni poziom wilgoci oraz gdy temperatura gruntu spadnie poniżej zadanej wartości. Jeden czujnik został umieszczony w miejscu, w którym najszybciej powstaje oblodzenie i zalega śnieg, co wpływa na szybkość działania systemu. Drugi czujnik umieszczono w miejscu, w którym śnieg bądź lód utrzymuje się najczęściej, co wpływa na dokładność działania systemu.

Zastosowanie takiego rozwiązania eliminuje konieczność stosowania mieszanek zawierających sól i wynikające z tego uszkodzenia spowodowane erozyjnym działaniem soli lub wody. Dodatkowo poprawiło się bezpieczeństwo gości filharmonii dzięki zmniejszeniu prawdopodobieństwa wypadków spowodowanych przez oblodzenie.

Ochrona i bezpieczeństwo instalacji ciepłej wody użytkowej

W instalacji ciepłej wody użytkowej zastosowano wielofunkcyjne termostatyczne zawory Danfoss: MTCV. Zapewniają one termiczne równoważenie w instalacji cyrkulacyjnej, utrzymując jednakową temperaturę w całym systemie, jednocześnie ograniczając przepływ cyrkulacyjny do niezbędnego minimum, koniecznego dla uzyskania żądanych temperatur.

Komfort cieplny w pomieszczeniach

W obiekcie zastosowano także głowice termostatyczne Danfoss z czujnikiem wbudowanym. Posiadają one  bezpiecznik mrozu oraz umożliwiają zakres regulacji temperatury 5-26°C. Głowice te zapewniają również możliwość ograniczania i blokowania ustawionej wartości temperatury.

 

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych