Termostat Danfoss ma 75 lat

radiatortermostaten_738x415 W 1943 roku założyciel firmy Danfoss, Mads Clausen, wynalazł jeden z pierwszych termostatów grzejnikowych na świecie. Flagowy produkt Danfoss kończy 75 lat.

- 17 września 2018 Przez Danfoss Poland

Do dziś termostat grzejnikowy reguluje ciepło w domach milionom użytkowników. Nadal jednak, ponad 500 milionów grzejników w Europie jest wyposażonych w zawory ręczne, bez możliwości regulacji temperatury. Jeśli zainstalowano by na nich głowice termostatyczne, Europejczycy mogliby zaoszczędzić 12 miliardów euro i 130 TWh energii rocznie. Modernizacja zmniejszyłaby roczną emisję CO2 w Europie o 29 miliardów ton, a inwestycja zwróciła by się w zaledwie dwa lata - zgodnie z raportem European Building Automation Controls Association.

„Pierwsze na świecie prototypy termostatu grzejnikowego testowane były w biurze mojego ojca. Były to narodziny pierwszego zaworu termostatycznego przeznaczonego do kontrolowania temperatury w pomieszczeniu. Reklama produktu rozpoczęła się w 1952 roku, kiedy to termostat promowany był jako urządzenie pozwalające na obniżenie kosztów i oferujące większy komfort w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem. Od tego momentu, wszystko się zaczęło” - wspomina Jørgen Mads Clausen, Przewodniczący Rady Nadzorczej w Danfoss.

Produkt został opatentowany i zapewnił firmie Danfoss wiodącą pozycję, gdy firma rozpoczęła masową produkcję termostatu grzejnikowego. Od 1943 r. linie produkcyjne Danfoss opuściło około 350 milionów termostatów. Najnowsza wersja to inteligentny termostat grzejnikowy Danfoss Eco™, który zdobył prestiżowe nagrody RetDot i Danish Design Award za wysokiej jakości design.

 

Firma Danfoss tworzy technologie, które pozwolą w przyszłości uzyskać więcej mniejszym nakładem środków. Rozwiązania Danfoss stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w zakresie infrastruktury, przemysłu spożywczego, efektywności energetycznej i rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Oferowane produkty i usługi są wykorzystywane w takich obszarach jak: chłodnictwo, klimatyzacja, ogrzewnictwo, sterowanie silnikami i maszyny mobilne. Firma działa także w obszarze energii odnawialnej oraz infrastruktury grzewczej dla miast. Tradycja tworzenia przez Danfoss innowacyjnych technologii sięga 1933 roku. Obecnie firma jest światowym liderem w swojej branży, zatrudnia 27 000 pracowników i świadczy usługi na rzecz klientów w ponad 100 krajach. Danfoss jest przedsiębiorstwem prywatnym, którego właścicielem jest nadal rodzina jego założycieli. Więcej informacji na stronie www.danfoss.com

W Polsce znajduje się 6 zakładów produkcyjnych Danfoss: w Grodzisku Mazowieckim, Tuchomiu, Koleczkowie i Żelazkowie, a także we Wrocławiu i Bielanach Wrocławskich. Działają w obszarze Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Napędów Elektrycznych oraz Power Solutions. Łączne zatrudnienie w Polsce kształtuje się na poziomie 1700 osób.

Więcej informacji:
Biuro Prasowe Danfoss Poland
Aleksandra Stępniak
tel.: +48 661 880 764
e-mail: aleksandra_stepniak@danfoss.com

 

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych