Dyskusja na temat poprawy jakości powietrza w Polsce na XXVII Forum Ekonomicznym

Smog 738x415 6 września zapraszamy na panel dyskusyjny „Jak skutecznie rozwiązać problem smogu?” w ramach XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

- 17 sierpnia 2017 Przez Danfoss Poland

W tym roku smog stał się jednym z głośniejszych tematów debaty publicznej. W miesiącach zimowych w całym kraju informowano o przekroczeniach dopuszczalnych stężeń pyłów zawieszonych w powietrzu, ogłaszano tzw. alarmy smogowe, a szkoły i przedszkola otrzymywały wytyczne, aby nie wychodzić z dziećmi na spacery. Oficjalne dane mówią o ponad 48 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce rocznie spowodowanych złą jakością powietrza.

Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najniższych w skali Unii Europejskiej, a poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) negatywnie wpływając na zdrowie i jakość życia Polaków. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency – EEA) 79% do 86% mieszkańców Polski jest bezpośrednio narażonych na negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza. Oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Europie i co więcej, trujemy innych. Jak pokazują badania, cząsteczki benzo(a)pirenu łącząc się z obecnymi w atmosferze cząsteczkami aerozoli mogą pokonywać bardzo duże odległości, nie tracąc przy tym swoich toksycznych właściwości.

Dla wielu osób zanieczyszczone powietrze kojarzy się głównie z fabrykami, ich wysokimi kominami albo samochodami. Tymczasem największy problem mieszka razem z nami pod jednym dachem – to przestarzałe piece, którymi Polacy ogrzewają swoje domy. W Polsce działa ich 3 825 000, z czego 80% stanowią najbardziej emisyjne kotły zasypowe ręczne i niemalże co drugi z nich ma więcej niż 10 lat (16% to kotły starsze niż 20-letnie). Kluczowe znaczenie ma również bardzo niski poziom efektywności energetycznej polskich domów jednorodzinnych, w których mieszka połowa Polaków. Stanowią one 90% ogółu budynków mieszkalnych w kraju. Ponad 70% z nich ma niski i bardzo niski standard energetyczny. Są niewystarczająco docieplone, a zgodnie z danymi GUS jedynie 11% gospodarstw domowych, posiada możliwość regulacji systemu ogrzewania, z czego tylko 3,2% w postaci zaworów termostatycznych regulujących temperaturę w każdym pomieszczeniu. Efektywność energetyczna budynków mieszkalnych ma olbrzymie znaczenie, ponieważ jej poziom determinuje zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, a tym samym ilość spalanego paliwa.

Przed nami kolejny sezon grzewczy, a potem następne. Sytuacja jest poważna i wymaga podjęcia pilnych, ale przemyślanych i skoordynowanych działań ograniczających zjawisko smogu. Tylko w ten sposób problem smogu z roku na rok będzie stawał się coraz mniej uciążliwy. Problem, który wbrew pozorom nie pojawił się nagle, tylko trwa już od wielu lat.

Wiele samorządów, zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, uruchomiło programy wsparcia wymiany źródeł ciepła. Na przykład, jednym z prężnie działających miast w walce ze smogiem jest ponad czterdziestotrzytysięczny Grodzisk Mazowiecki, którego działania mogą stanowić przykład i być z powodzeniem powielane w wielu innych podobnych samorządach. Podczas dyskusji panelowej zaprezentujemy wyniki badania, które wyraźnie pokazują, że całkowite odejście od kotłów na paliwa stałe może przynieść znaczną poprawę jakości powietrza, a dzięki dotacjom na modernizację systemów grzewczych, inwestycja taka przestaje być dla mieszańców barierą. Będziemy rozmawiać także o tym jak walczyć ze smogiem na poziomie wojewódzkim, jakie technologie mogą nam w tym pomóc. 

Nie ma wątpliwości, że poprawa jakości powietrza w Polsce stanowi olbrzymie wyzwanie. Najskuteczniejsze są długoterminowe działania eliminujące przyczynę problemu. Niezbędne jest przeprowadzenie kompleksowej modernizacji w całym sektorze domów jednorodzinnych. Kompleksowej, czyli obejmującej działania mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. Zmiana paliwa na niskoemisyjne znacznie lub nawet całkowicie, w przypadku odnawialnych źródeł energii, redukuje emisję zanieczyszczeń. W przypadku, kiedy ograniczone fundusze nie pozwalają na przeprowadzenie kompleksowo wszystkich niezbędnych działań i mieszkańcy decydują się jedynie na wymianę źródła ciepła na mniej emisyjne, konieczne jest uwzględnienie w inwestycji modernizacji systemu ogrzewania poprzez optymalizację jego pracy i dodanie funkcji regulacji temperatury.

Do dyskusji na temat poprawy jakości powietrza w Polsce zaprosiliśmy zarówno przedstawicieli rządu jak i samorządów na szczeblu wojewódzkim oraz lokalnym, a także ekspertów zajmujących się samym zjawiskiem smogu oraz technologiami pozwalającymi ten problem wyeliminować. Udział w panelu potwierdzili: Andrzej Guła, Prezes Zarządu, Krakowski Alarm Smogowy; Adam Jędrzejczak, Prezes Zarządu, Danfoss Poland; Grzegorz Benedykciński, Burmistrz, Grodzisk Mazowiecki; Wojciech Saługa, Marszałek, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego; Beata Małecka-Libera, Poseł, Wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia, Sejm RP. Debatę poprowadzi Dariusz Szwed, Doradca Prezydenta Słupska ds. Zagranicznych.

Zapraszamy do Sali Balowej, Starego Domu Zdrojowego
6 września 2017 r., godz.: 13:15–14:15

 

Firma Danfoss tworzy technologie, które pozwolą w przyszłości uzyskać więcej mniejszym nakładem środków. Rozwiązania Danfoss stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w zakresie infrastruktury, przemysłu spożywczego, efektywności energetycznej i rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Oferowane produkty i usługi są wykorzystywane w takich obszarach jak: chłodnictwo, klimatyzacja, ogrzewnictwo, sterowanie silnikami i maszyny mobilne. Firma działa także w obszarze energii odnawialnej oraz infrastruktury grzewczej dla miast. Tradycja tworzenia przez Danfoss innowacyjnych technologii sięga 1933 roku. Obecnie firma jest światowym liderem w swojej branży, zatrudnia 27 000 pracowników i świadczy usługi na rzecz klientów w ponad 100 krajach. Danfoss jest przedsiębiorstwem prywatnym, którego właścicielem jest nadal rodzina jego założycieli. Więcej informacji na stronie www.danfoss.com

W Polsce znajduje się 7 zakładów produkcyjnych Danfoss: w Grodzisku Mazowieckim, Tuchomiu, Warszawie, Koleczkowie i Żelazkowie, a także we Wrocławiu i Bielanach Wrocławskich. Działają w obszarze Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Napędów Elektrycznych oraz Power Solutions. Łączne zatrudnienie w Polsce kształtuje się na poziomie 1700 osób.

Więcej informacji:
Biuro Prasowe Danfoss Poland
Anna Kałaska-Nejfeld
tel.: +48 785 504 974
e-mail: anna_kalaska@danfoss.com

 

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych